TURKSAT 5A uydusunu fırlatmaktan vaz mı geçti?
TURKSAT 5A uydusunu fırlatmaktan vaz mı geçti?

Kurduğu büyük girişimlerle tanınan Elon Musk, TURKSAT 5A uydusunu Ermenistan faktöründen dolayı fırlatmaktan vazgeçti. Normal şartlarda bu uydunun sorunsuz bir şekilde ve vaktinde fırlatılması gerekiyordu. Azerbaycan ve Ermenistan arasında gerçekleşen çatışma nedeniyle her ne kadar düşük bir ihtimal olsa bile yine de bazı problemler yaşanabilir.

SpaceX şirketine gönderilen mesajlara bakıldığında daha çok Elon Musk merkezli oldukları görülüyor. “Eğer Elon Musk Ermeni olsaydı?” başlığı altında gönderilen bu tür mesajlar, tamamen karar değiştirebilmek için atılıyor. Bu mesajlardan binlerce atılması ise işi daha da farklı bir noktaya taşıdı.

Bu mesajlar herkesi ikiye böldü diyebiliriz. Bazıları Musk’ın uyduları fırlatmaktan vazgeçmesi gerektiğini ifade ederken kimileri de böyle birşeyin mümkün olmadığını ifade ediyor. Özellikle de yapılan resmi anlaşmalara ve kararın çoktan verilmiş olmasına bakarsak bu uydunun uzaya gönderileceğine yüksek ihtimal verebiliriz.

TURKSAT 5A uydusu için bu kadar tepki gösterilmesinin en büyük nedeni Türkiye’nin Ortadoğu’daki elini güçlendirecek olması. Bu uydu ile birlikte gözlemlenebilen alan çok daha geniş olabilecek. ABD ise uydu faaliyetlerine kısıtlama getirmek istiyor. Böyle bir durumda SpaceX yoğun baskı altında kalabilir.

Elon Musk için pek kolay bir süreç olmayacak. Eğer ABD bu konuda sert çıkarsa işler daha da karmaşıklaşır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here