Eğitim uzak, sınav yakın
Eğitim uzak, sınav yakın

Covid-19 etkisini halen sürdürmesine rağmen MEB, yüz yüze sınav kararından geri adım atmadı. Eğitimciler, sınavların yüz yüze yapılması ısrarının eşitsizliği derinleştireceğini belirtti.

Eğitim uzak, sınav yakın

Mustafa M. Bildircin

Milli Eğitim Bakanlığı, salgın koşullarında yüz yüze sınav ısrarından geri adım atmıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınavları ertelemenin öğrencilerin çalışma yükünü artıracağını belirterek, “Gelecek yıllara sorun biriktirmemek” amacıyla sınavların yüz yüze yapılacağını açıkladı.

Bakan Selçuk, yüz yüze yapılacak sınavlarda uygulanacak Covid-19 tedbirlerine yönelik tüm hazırlıkların tamamlandığını da söyledi.

BAŞKA BİR ÇÖZÜM DE MÜMKÜN

Bakanlığın sınavların yüz yüze yapılmasına yönelik ısrarına, eğitimciler tepki gösterdi. Test sayısının azalmasına karşın Covid-19 vaka sayısının düşüş eğilimi göstermediğine dikkat çeken eğitimciler, “Bu koşullarda sınavların yüz yüze yapılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

Yüz yüze sınavlar için gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı konusunda kamuoyuyla şeffaf bilgi paylaşımı yapılmadığının altını çizen Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal, “Gerekli önlemleri aldık” demenin tek başına yeterli olmayacağını ifade etti. Vardal, yüz yüze sınav ısrarının olumsuz sonuçlar doğurabileceğinin altını çizerek, “Başka çözüm yolları” da olduğunu savundu. Vardal, MEB’in kararını gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım da milyonlarca öğrencinin uzaktan eğitim sürecine dahil olmadığının resmi verilerle ortaya konulduğuna dikkati çekti.

Yıldırım, şunları söyledi:

“İkinci dönem yüz yüze eğitime geçilmesinin ardından yapılacak sınavların notları, ilk dönem için de kullanılabilir. Uzaktan eğitime erişemeyen çocuklarda, sınava girmeleri durumunda oluşacak bir, ‘Başarısızlık’ durumu geri dönülemez sonuçlara neden olabilir. Bu karar, adil olmayan ve fırsat eşitliğini derinden sarsacak bir karardır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here