Bakan Pekcan, ekonomiye dair ‘harika’ veriler paylaştı
Bakan Pekcan, ekonomiye dair ‘harika’ veriler paylaştı

Halkın geçim sıkıntısı günden güne artarken, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Türkiye olarak, ihracattaki kapasitemizi koruyor, yeni ve tarihi rekorlarla hedeflerimiz doğrultusunda güçlü adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Bakan Pekcan, ekonomiye dair ‘harika’ veriler paylaştı

Türkiye’de halkın geçim sıkıntısı, işsizlik ve umutsuzluk giderek derinleşirken, ithalat-ihracat rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, oldukça ‘olumlu’ bir tablo çizdi.

Pekcan, “Ekim ayı ihracatımız yüzde 5,6 artışla 17 milyar 333 milyon dolar oldu. Bu rakam, bugüne kadar ulaşılan en yüksek aylık ihracat rakamı oldu” dedi.

“Ekim ihracatı, Türkiye’nin pandemiyi mümkün olan en az hasarla atlatacak, en hızlı toparlanacak ülkeler arasında olacağının teyididir” değerlendirmesinde bulunan Pekcan, “Ekimde ithalatımız yüzde 8,5 artışla 19 milyar 729 milyon dolar oldu, ithalatın yüzde 87,8’i ham madde ve yatırım mallarından oluştu” şeklinde konuştu.

Pekcan, ekimde dış ticaret hacminin 37 milyar 62 milyon dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranının da yüzde 87,9 ile 2020’nin en yüksek rakamına ulaştığını belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here