DOLAR 19,0115 -0.03%
EURO 20,3964 0.59%
ALTIN 1.209,43-0,55
BITCOIN 533412-0,62%
İstanbul
12°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

YÖK hukuk fakültesi yerleştirmelerinin başarı sırasını değiştirdi

YÖK hukuk fakültesi yerleştirmelerinin başarı sırasını değiştirdi

ABONE OL
Şubat 16, 2021 09:18
YÖK hukuk fakültesi yerleştirmelerinin başarı sırasını değiştirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YÖK’ten yapılan açıklamada, yükseköğretim çağındaki gençlerin hukuk eğitimine talepleri giderek arttığına dikkat çekilerek, “Sosyal adalet, imkân ve fırsat eşitliği ilkeleri çerçevesinde yükseköğretime ulaşılabilirlik esastır.

Bu husus istisnasız eğitim öğretimin tüm alanlarında geçerlidir. Yükseköğretime, bu kapsamda ‘hukuk eğitimine’ ulaşma imkân ve seçenekleri arttırılırken eğitim öğretimde nitelik ve kalitenin düşürülmemesi, bilakis yükseltilmesi temel hedeftir” denildi.

“HUKUK FAKÜLTELERİNDEKİ ASGARİ YETERLİLİKLER KONUSUNDA TEDBİR ALACAĞIZ”

Ülkede 47’si devlet, 37’si vakıf olmak üzere toplam 84 hukuk fakültesi olduğu kaydedilerek, “Hukuk fakültelerindeki asgari yeterlilikler konusunda aldığımız tedbirlere devam ediyoruz. Yeni YÖK olarak, hukuk fakültelerindeki eğitim ve öğretim programlarında aksaklığa yol açmamak için asgari yeterlilikler konusunda son derece hassas davranmaktayız. Bu hususu teminen ülkemizdeki devlet ve vakıf üniversitelerindeki hukuk fakülteleri için bir dizi tedbir almış olup, almaya da devam edeceğiz” ifadesi kullanıldı.

İLK ÖNLEM: ASGARİ ÖĞRETİM ÜYESİ SAYISI

Alınan tedbirlerden ilkinin “Asgari öğretim üyesi sayısı” olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi:
“Devlet veya vakıf üniversitelerindeki hukuk fakültelerinde eğitim öğretime başlayabilmek için kadrolu 6 farklı anabilim dalında asgari 8 öğretim üyesi ve 3 araştırma görevlisi bulunması şart koşulmaktadır. Bir kısmı yeni kurulmuş bazı hukuk fakültelerine ise öğrenci kontenjanı tahsis edilmemiştir.

Bu hukuk fakültelerimize öğretim elemanı yetiştirmek üzere anabilim dalları kurulmuş, bu anabilim dallarına atanan öğretim elemanları lisansüstü eğitimlerini tamamlamak üzere ülkemizin akademik kadro bakımından en zengin hukuk fakültelerine görevlendirilmişlerdir. Yeni kurulan fakültelerimiz için bu hukuk fakültelerinde yetiştirilmek üzere alınan ‘öncelikli alan’ araştırma görevlileri dâhil olmak üzere 1.013’ü kız, 888’i erkek olmak üzere toplam 1.901 araştırma görevlimiz bulunmaktadır.”

HUKUKÇU OLMAYAN DEKAN AÇIKLAMASI

“Öğrenci kontenjanı tahsis etmediğimiz, fakat araştırma görevlisi yetiştirdiğimiz hukuk fakültelerine, ‘kamu zararına yol açmamak için’ dekan ataması, idari kadro ve bina tahsisi yapılmamıştır” denilen açıklamada, “Bu fakültelerimizde dekanlıklar, başkaca üniversitelere doktora eğitimi için gönderilen araştırma görevlilerinin işlemlerinin takibini yapmak üzere Rektörler (uhdesinde) veya vekaleten görevlendirdikleri bir öğretim üyesi tarafından yürütülmektedir.

Kamuoyundaki kimi hukuk fakültelerimizde ‘hukukçu’ olmayan dekan görevlendirmesi yapıldığı yolundaki bilgi, esasen bu fakültelerle ilgili uygulamaya dayanmaktadır.

‘HUKUK MESLEKLERİ İCRA SINAVI’ ŞARTI

Aldığımız tedbirlerden ikincisi: Yükseköğretim Kurulu olarak yıllardır dile getirdiğimiz ve en nihayet yasal zemine kavuşan ‘Hukuk Meslekleri İcra Sınavı’dır.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanuna eklenen ‘Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı ve İdari Yargı Ön Sınavı’ ile avukatlık veya noterlik stajına başlamak, adli ve idari yargı hâkimliği sınavlarına girebilmek için bu mesleklerin kanunlarında öngörülen şartlarla birlikte bu sınava girip başarılı olmak şarttır. Yükseköğretim Kurulu olarak, meslek icra sınavlarının sadece ‘hukuk’ ile sınırlı kalmamasına ve genişletilmesinin doğru olacağına inandığımızı da burada ifade etmek isteriz” ifadelerine yer verildi.

ÜÇÜNCÜ TEDBİR: BAŞARI SIRALAMASI

Alınan tedbirlerden üçüncüsü ise şöyle açıklandı: “Adayların ilgili puan türündeki ‘başarı sıralaması şartı’dır.
Devlet veya vakıf üniversitelerindeki hukuk fakültelerine yerleşebilmek için öğrencilerimizin, YKS’deki başarı sıralaması belirleyicidir. Hukuk fakültelerine yerleşebilmek için bu şart, 2018/2019 eğitim öğretim yılında 190 bin iken; 2019/2020 eğitim öğretim yılında 125 bin olarak uygulanmıştır.

ADALET BAKANLIĞI’NIN TALEBİ

“Yeni YÖK olarak, Adalet Bakanlığı ile işbirliği içerisinde hukuk fakültelerine yerleştirmedeki başarı sırası şartının yükseltilmesini önemsemekteyiz. Bu doğrultuda Adalet Bakanlığı’nın 23.09.2020 tarihli yazısında ilettiği talebi de dikkate alınarak hukuk fakültelerine yerleştirmedeki başarı sıralaması şartı, YÖK Genel Kurulu’nun 11.02.2021 tarihli kararıyla 2021-2022 yılı öğrenci yerleştirmelerinde geçerli olmak üzere 125 binden 100 bine yükseltilmiştir.

Bu konuda birkaç hususu vurgulamak gerekir. ‘Rasyonel ve bilimsel planlamalar’ sonucunda tahsis edilen hukuk fakültesi kontenjanlarına, 190 bin başarı sıralamasının geçerli olduğu 2019 yılında 15 bin 721; başarı sıralaması şartının 125 bine yükseltildiği 2020 yılında ise 15 bin 70 öğrencimiz yerleşmiştir (Diğer bir ifade ile Yeni YÖK’ün Türk yükseköğretim sistemine kazandırdığı başarı sıralaması şartının kendi içinde kontenjan planlamasına da kalite odaklı katkı sağladığı görülmektedir).

2020-YKS’de, devlet üniversiteleri hukuk fakültelerine en düşük puanla yerleşen adayın başarı sıralaması 33 bin 813; vakıf üniversiteleri hukuk fakültelerine yerleşen en düşük puanlı adayın başarı sıralaması ise 125 bindir. Bu rakamlar başarı sıralaması şartının yükseltilmesinin önemine de işaret eden bir husustur.

‘KONTENJAN PLANLAMANIZI RASYONEL YAPIN’

“Diğer taraftan Yeni YÖK olarak, karar süreçlerinde tedriciliğe özel önem vermekteyiz. Bu bağlamda hem üniversiteye hazırlanan adaylarımız ile ailelerinin beklentilerinin ve idareye olan güveninin korunması hem de vakıf üniversitelerinin, gerekli tedbirleri almaları ve kontenjan planlamalarını gerçekçi, daha rasyonel ilkeler çerçevesinde yapmalarına fırsat tanınması elzemdir.

Bu sebebe binaen hukuk fakültelerine girişte aranılan başarı sıralaması şartının 100 bine yükseltilmesine, fakat bu değişikliğin, 2022 yılında yapılacak YKS sınavında uygulamaya girmesine karar verilmiştir.” (İHA)

İlginizi ÇekebilirYÖK'ten üniversitelerde yüz yüze eğitim açıklamasıYÖK’ten üniversitelerde yüz yüze eğitim açıklaması

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.