Türkiye’nin satın alma gücü, AB ortalamasının yüzde 41 gerisinde
Türkiye’nin satın alma gücü, AB ortalamasının yüzde 41 gerisinde

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan satın alma gücü paritesine göre, Türkiye ‘satın alma gücü paritesi’nde, Avrupa ortalamasının yüzde 41 altında kaldı.

27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalaması 100 iken, bu değer Türkiye için 59 oldu ve AB ortalamasının yüzde 41 altında kaldı.

GELİR SEVİYELERİNİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN ETKİN BİR ÖLÇÜT 

Satın alma gücü paritesi, kişi başına gayrisafi yurtiçi hasılayı, ülkeler arasındaki fiyat farklılıkları giderilmiş olarak ifade edildiği için ülkelerin gelir seviyesini karşılaştırmada etkin bir ölçüt olarak kabul ediliyor.

Karşılaştırmalarda, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık kapsandı.

GSYH ENDEKSİ EN YÜKSEK ÜLKE LÜKSENBURG 

Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında SGP’ye göre, kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 260 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 31 ile Arnavutluk oldu. Kişi başına GSYH endeksinde Lüksemburg AB ortalamasının yüzde 160 üzerinde, Arnavutluk ise yüzde 69 altında değere sahip oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here