Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyeleri: Üniversitelerde akademik özgürlük ve özerkliği destekliyoruz
Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyeleri: Üniversitelerde akademik özgürlük ve özerkliği destekliyoruz

Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyeleri, Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına yönelik protesto gösterilerine destek verdi. “Üniversitelerde akademik özgürlük ve özerkliği destekliyoruz” denilen açıklamada, gözaltına alınan ve tutuklanan öğrencilerin serbest bırakılması talep edildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyeleri: Üniversitelerde akademik özgürlük ve özerkliği destekliyoruz

Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyeleri, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rektör olarak atadığı Melih Bulu’ya yönelik akademisyenlerin ve öğrencilerin eylemlerine destek verdi.

Öğretim üyeleri tarafından yapılan ortak açıklamada, “Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyeleri olarak Boğaziçi Üniversitesi’ne seçimsiz, liyakat ve bilimsel tutuma aykırı rektör atanmasına ve üniversite senatosunun önerisi alınmadan iki yeni fakülte kurulmasına karşı yapılan itirazlara katılıyoruz. Üniversitelerde akademik özgürlük ve özerkliği destekliyoruz” denildi.

“ÜNİVERSİTE REKTÖRLERİ SEÇİMLERLE BELİRLENSİN”

“Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanması süreci, kurumların, onları var eden kendilerine has özelliklerini göz ardı ederek davranmanın, yasal olsa bile, ne denli hasar verici olduğunu göstermiştir” denilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Üniversitelerimiz, onları atalete iten bu uygulama ile yıllardır karşı karşıya bırakılmıştır. Oysa akademik özgürlük ve idari özerklik evrensel üniversite anlayışının vazgeçilmez unsurlarındandır. Tüm akademik kurulların oluşumunda yapıldığı gibi, üniversite rektörlerinin de üniversite bileşenlerinin katılımı ile yapılacak seçimlerle belirlenmesini ve en yüksek oyu alan adayın atanmasını savunuyoruz.”

“GÖZALTINA ALINAN VE TUTUKLANAN ÖĞRENCİLER SERBEST BIRAKILSIN”

“Üniversitelerde anayasal haklarını kullanarak akademik özgürlük ve özerkliğe aykırı bir şekilde rektör atanmasına karşı çıktığı için gözaltına alınan ve tutuklanan öğrencilerin serbest bırakılmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar vurgulandı:

“Ülkemizi ileriye taşıyacak, yüceltecek bilimsel çalışmaların ancak demokratik, bilimsel ve özerk anlayışın egemen olduğu üniversitelerde yapılabileceği açıktır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyeleri olarak özgürlük ve bilim için yapılan çalışmaları destekliyor ve seçimsiz rektör atanmasına karşı demokratik yollardan itiraz etmenin anayasal bir hak olduğunu düşünüyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here