DOLAR 32,2040 -0.01%
EURO 35,0249 0.03%
ALTIN 2.515,880,63
BITCOIN 2160408-0,34%
İstanbul
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Merkez Bankası Rezervi Anlama Kılavuzu

Merkez Bankası Rezervi Anlama Kılavuzu

ABONE OL
Nisan 26, 2021 10:08
Merkez Bankası Rezervi Anlama Kılavuzu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP’nin ‘128 milyar dolar’ propagandasının ardından başvurduğu, Merkez Bankası rezervleriyle ilgili polemiğe, madde madde cevap verildi.

CHP’nin ‘128 milyar dolar’ kara propagandasına yetkili isimler tarafından cevap verilmesinin ardından, CHP bu sefer de Merkez Bankası rezervleriyle ilgili bir polemik başlattı.

CHP’nin sürekli cevap verilmesine karşı uzatmaya devam ettiği Merkez Bankası rezervi polemiğine SABAH gazetesinde yer alan haberde madde madde cevap verildi.

CHP tarafından sorulan sorular ve cevapları şu şekilde;

İŞLEMLERİN HUKUKU DAYANAĞI

-Soruyorlar, Merkez Bankası’nın döviz satış işlemlerinin hukuki dayanağı var mı?

4059 Sayılı Kanun’un 2’nci maddesinin birinci fıkrasıyla, 1211 Sayılı Kanunu’nun 4, 41 ve 53’üncü maddelerini açın okuyun. Biri Hazine, diğeri Merkez Bankası kanunları… Diyor ki, Türk parasının dolaşımı ve istikrarını sağlamaya yönelik politikaları Hazine, Merkez Bankası ile birlikte oluşturup, uygular. Merkez’in görevleri arasında hükümetle birlikte TL’nin iç ve dış değerini korumak için gerekli tedbirleri almak da vardır. Anlayacağınız, bu yasal düzenlemeler Merkez’e TL’nin değerine sahip çıkma yetkisini veriyor.

HAZİNE VE MERKEZ BANKASI ARASINDAKİ PROTOKOL

– Soruyorlar, Hazine ve Merkez Bankası arasındaki protokolün içeriğinde ne var?

2017’de yapılan protokol, Hazine’nin Merkez Bankası neznindeki hesaplarını kullanarak, bir muhabir banka aracılığıyla, döviz alım-satım işlemlerinin yapabilmesine ilişkin gerekli koordinasyonun sağlanmasını içeriyor. Devletin kurumları arasında bu ve buna benzer yüzlerce protokol yapılıyor. Her protokolün kamuoyuna ilan edilmesi gerekmiyor. Hazine finansal işlemlerini Merkez Bankası üzerinden yapıyor.

– Soruyorlar, neden bu yola başvuruldu?

2019-2020 yıllarını hatırlayın. O dönemde hem yurtiçi yerleşiklerin hem de yurtdışındaki yatırımcıların aşırı döviz talebi oldu. Bir taraftan da pandemiyle birlikte cari açığın finansmanı bozuldu. Jeopolitik riskler de cabası… Merkez Bankası, TL’nin itibarını bozucu hale gelen talebe karşı rezervlerin bir bölümünü kullandı. Piyasaya döviz arz eden kalmadığı bir ortamda Merkez Bankası likiditeyi sağlamasa ne olurdu?

DÖVİZ İHALESİ VE DOĞRUDAN MÜDAHELE

– Soruyorlar, neden döviz ihalesi ya da doğrudan müdahale yapılmadı?

Döviz ihalelerinde piyasaya her şeyi önceden ilan ediyorsun. Bir nevi, elin açık oynuyorsun. O dönemde bu yöntemler manipülasyon yapanların ekmeğine yağ da sürebilirdi. Yani satsa da spekülatif ataklara karşı başarı şansı olmayabilirdi. Ocak 2014’teki müdahaleyi hatırlayın. 3 milyar 15 milyon dolar satıldı, kur ne kadar düştü!

– Soruyorlar, kime ne kadardan döviz satıldı?

Dünyada bu işin yapıldığı birkaç işlem platformu var. Reuters veya Bloomberg platformları üzerinden satıcı ve alıcı bankalar, en iyi alış-en iyi satış kotasyonunu girer. Diyelim ki, Ziraat Bankası 200 milyon dolar satacak, platformdaki karşı alıcı da o miktarda alım yapacak. Emirler eşleştiğinde Ziraat alıcı bankanın kim olduğunu görür. Haa, kaça mı sattı? Hani TV ekranlarında her gün sağ ya da sol altta döviz rakamı görüyorsunuz ya… İşte hangi gün işlem olduysa, o TV ekranında gördüğünüz rakamdır. Yani piyasada o gün fiyat neyse ondandır. Bu platformlarda, muhalefetin ısrarla algı yaratmaya çalıştığı gibi ‘ucuza döviz satışı’ mümkün değildir.

‘’İHTİYAÇ OLMADI’’

– Soruyorlar, bu yöntemi Kasım 2020’den sonra neden kullanmadılar?

Bu, 2017-2018’de de kullanıldı. Haziran 2019 ile Ocak 2020 arasında oranlar düşük… Hatta 2019’da protokol gereği ters yönlü işlemler de yapılmış. Yani döviz alımları da olmuş. 2020’de pandeminin ortaya çıkardığı sorunlar nedeniyle kullanım tekrar artmış. Protokol hâlâ duruyor. Kasımdan sonra faiz artışı beklentisiyle kur aşağı geldi, ihtiyaç olmadı.

MERKEZ BANKASI DÖVİZ SATMAK ZORUNDA MI?

– Soruyorlar, Merkez dalgalı kur rejiminde döviz satmak zorunda mı?

Evet değil belki… Ancak dalgalı kurda da olsanız, döviz likiditesinde sorun yaşanıyorsa, o riski yönetmek durumundasınız. Dövizde arz-talep dinamiği tamamen bozulsaydı kur seviyesi daha yükseğe çıkıp, CDS’ler daha da fırlayabilirdi. Bu, ödemeler dengesini iyice riske sokabilirdi.

‘’PARANIN ORTADAN KAYBOLDUĞU FALAN YOK’’

– Soruyorlar, para nerede?

Paranın ortadan kaybolduğu falan yok. Merkez Bankası rezerv verdiyse, karşılığında TL aldı. Aldığı TL ile swap (takas) yaptı. Londra’da swap limitleri kapatıldığı dönemde bankaların likidite yönetiminin sağlanması amacıyla bu ihtiyaç Merkez Bankası’yla karşılamaya başladı. 19 Nisan itibarıyla bu rakam 42.3 milyar dolar. Swap anlaşmaları 1,3,6 aylık yapılıyor. Hani ‘‘o Merkez’in parası değil’‘ diyorlar ya… Bu o işte… Tamam, bu dövizler emanet… Ancak sistem işliyor. Bankaların bilançolarında şu anda dövizden TL’ye dönüş oranı çok yüksek değil… Velhasıl, burada şu anda sorun yok. Haa, döviz hesapları TL’ye dönmeye başlarsa da dolarizasyonun beli kırılacağı için zaten kurlar düşmeye başlar. Merkez Bankası da rezervini piyasadan toplayıp, yerine koyar. Valla ne diyeyim… Artık bu saatten sonra da anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az!

BAKANLIK İDDİALARA CEVAP VERDİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası arasındaki döviz alım-satımına ilişkin protokolün yasal dayanağının ortadan kalktığı’‘ iddialarını yalanladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, protokolün yasal dayanağın 2018’de ortadan kalktığına ilişkin iddialara şu yanıt verildi: ‘‘4049 Sayılı Hazine Müsteşarlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un 2. maddesinin (a) bendinde ‘… Türk parasının dolaşımı ve istikrarını sağlamaya yönelik politikaları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile birlikte oluşturmak ve uygulamak, para politikası ile ilgili konularda hazine ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ilişkisini kurmak, … ‘ hükmü yer almaktaydı. Söz konusu hüküm, 10 Temmuz 2018 tarih ve 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeniden düzenlendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü görev ve yetkilerini düzenleyen 223. madde (h) fıkrasında ‘Türk parasının dolaşımı ve istikrarını sağlamaya yönelik politikaları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile birlikte oluşturmak ve uygulamak, para politikası ile ilgili konularda hazine ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ilişkisini kurmak’ deniliyor.’‘

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.