Kovid-19 İngiltere’de 4 haftalık sokağa çıkma yasağı ilan ettirdi
Kovid-19 İngiltere’de 4 haftalık sokağa çıkma yasağı ilan ettirdi

Son 24 saat içinde tespit edilen 21 bin 915 vakayla birlikte Birleşik Krallık’ta vaka sayısı 1 milyonu aştı. Son 24 saatte 326 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı ise 46 bin 555’e yükseldi. İngiltere, İspanya ve Fransa’nın ardından Avrupa’da 1 milyon vaka sayısını geçen 3’üncü ülke oldu.

4 HAFTALIK “KISMİ” YASAK

Koronavirüste artan rakamlar İngiltere’de yeni tedbirleri devreye soktu. Ülkede 5 Kasım tarihinden 2 Aralık’a kadar sürecek olan 1 aylık ulusal çapta sokağa çıkma yasağı ilan edildi. İngiltere’de uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı ile okullar dışındaki tüm perakende mağazaları, restoranlar, barlar ve hizmet sektöründeki diğer işletmeler bir ay boyunca kapatılacak. Yerel kısıtlamaların yeterli olmadığına vurgu yapan İngiltere Başbakanı Boris Johnson ulusal kısıtlamalara dönmenin artık mecburi olduğu söyledi. Johnson “Harekete geçmezsek, bu ülkede ölüm vakalarının birkaç bin rakamlarla arttığını görebiliriz” dedi.

MAAŞ DESTEĞİ ARALIK’A KADAR UZATILDI

5 Kasım’dan itibaren vatandaşların eğitim, çalışma, egzersiz, temel ihtiyaçlar ve tıbbi nedenler dışında dışarı çıkmaması gerektiğine vurgu yapan Johnson, perakende mağazaları ile paket servis yapmayan bar, restoran, eğlence merkezleri gibi işletmelerin kapalı kalması gerektiğini belirtti. Johnson, hükümetin verdiği maaş desteği programının Aralık ayına kadar uzatıldığını açıkladı.

Kovid-19 vakalarının Noel’e kadar azalacağını umduğunu belirten İngiltere Başbakanı, “Bu Noel farklı olacak ancak zorlu eylemi şimdi uygulamak Noel için yeniden ailelerin bir araya gelebilmesine umut olacak” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here