Ermenistan'dan Azerbaycan sınırına Rus askeri konuşlansın talebi
Ermenistan'dan Azerbaycan sınırına Rus askeri konuşlansın talebi

Ermenistan Savunma Bakanı Vagarşak Arutyunyan, Ermenistan’daki Rus askeri üssünün genişletilmesini ve Azerbaycan sınırına Rus birliği sevk edilmesini memnuniyetle karşılayacaklarını belirtti.

DW Türkçe’deki habere göre Arutyunyan, Rus RIA haber ajansına verdiği mülakatta “Ermenistan topraklarındaki Rus askeri üssünün genişletilmesi ve takviyesinin her zaman gündemde bulunduğunu ve Ermeni tarafının buna istekli olduğunu” belirtti. Ermeni Savunma Bakanı, bu yönde somut planlar bulunup bulunmadığı konusunda ise bilgi vermedi.

İRAN SINIRINA DA İKİNCİ BİR ÜS

İki ülke arasındaki savunma antlaşması uyarınca Rusya’nın, Ermenistan’ın Türkiye sınırı yakınındaki Gümrü’de 3 bin Rus askerinin konuşlu olduğu bir askeri üssü bulunuyor.

Ermenistan’da muhalefet, Azerbaycan ana toprakları ile Nahçıvan özerk bölgesi arasında kalan ve güneyde İran’a komşu olan Sünik bölgesine ikinci bir Rus askeri üssü açılmasını talep ediyor.

RUSYA AÇIKLAMA YAPMADI

Arutyunyan, RIA’ya verdiği mülakatta konuyla ilgili bir soru üzerine Rusya’nın resmi olarak ikinci bir üs açmasına gerek görmediğini belirtti, ancak iki ülkenin mevcut Rus üssünden Ermenistan’ın doğusunda Azerbaycan sınırı yakınlarına bir birlik konuşlandırılmasını değerlendirdiklerini kaydetti. Bakan, Rus askerlerinin olası görev yeri ya da görevin kapsamı konusunda ise ayrıntı vermedi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise konuyla ilgili açıklamada bulunmadı.

Dağlık Karabağ’da altı hafta süren savaşta Ermenistan Dağlık Karabağ’da kontrolündeki geniş bölgeleri kaybetmiş, kasım ayında Rusya’nın arabuluculuğunda imzalanan ateşkes antlaşması uyarınca yaklaşık 2 bin Rus askerinin barış gücü olarak Dağlık Karabağ’da konuşlanması karara bağlanmıştı. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here