Direnişe ‘terör’suçlaması
Direnişe ‘terör’suçlaması

Eğitim Sen’li Karadaş’a, “Boğaziçi öğrencilerinin eylemlerini desteklediği” gerekçesiyle soruşturma açıldı. Direnişe, “Terörist eylemler” denildi.

Direnişe ‘terör’suçlaması

Mustafa M. BİLDİRCİN

Eğitim Sen Düzce Akçakoca Şubesi, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin Rektör Melih Bulu’ya yönelik protestolarına destek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklaması, WhatsApp grupları aracılığıyla sendika üyelerine duyuruldu.

MEB, Eğitim Sen’li Erol Karadaş hakkında soruşturma başlattı. Karadaş’a yönelik soruşturma raporunda protestolar “Terörist eylemler” olarak nitelendirilerek şu suçlamalarda bulunuldu:

“Devleti, demokrasi isteyen gençlere YÖK, medya ve polis eliyle kumpas kurmak, haksızlık yapmak ve tutuklamakla, LGBTİ+’lerin temel hak ve özgürlüklerini yok saymak ve yaşam hakkını tehdit etmekle itham etmek. İslam dininin değerlerini her türlü siyasal, ekonomik ve kültürel zulme ortak etmekle itham edici ifadeler kullanarak Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak…”

İlçedeki, “Siyasetçilerin” talebi doğrultusunda açıldığı iddia edilen soruşturma kapsamında Karadaş’ın savunması talep edildi. Karadaş’a, tebliğ edilen yazı ile yedi gün içinde savunma yapması gerektiği bildirildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here