“Bu yıl para istenmez, verilir” dedi, esnafa 11 milyar euro dağıtacak
“Bu yıl para istenmez, verilir” dedi, esnafa 11 milyar euro dağıtacak

İtalya’da Mario Draghi liderliğindeki hükûmet, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerine karşı 32 milyar euro (276 milyar TL) tutarında yeni bir ekonomik yardım paketi açıkladı. Paketin 11 milyar euroluk kısmı zorda kalan işyerlerine ayrıldı.

Draghi, “Bu kısmi cevap ve bu tahsis içinde yapabildiğimizin en iyisi bu. Bu karmaşık kararnamenin yapı taşlarını, işletmeleri ve iş gücünü desteklemek, ayrıca yoksullukla mücadele oluşturuyor. İşletmelere 11 milyarlık bir pay ayrılmış durumda.” dedi.

ÖDEMELER 8 NİSAN’DA BAŞLAYACAK

Paketi “ilk adım” olarak nitelendiren ve gelecek aylarda ek önlemler alınacağını dile getiren Draghi, “Ödemeler, başvurusunu yapanlar için 8 Nisan’da başlayacak. Her şey beklendiği gibi giderse nisan ayında 11 milyar euro ekonomiye girecek.” diye konuştu.

Salgından çıkış yolunda şirketlere ve işçilere eşlik etmeleri gerektiğini söyleyen Draghi, “Bu yıl para talep edilmez, para verilir. Borca bakmanın zamanı gelecek, ancak şimdi zamanı değil. Şimdi istikrarı düşünme zamanı.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Draghi ayrıca Avrupa Birliği’nin (AB) tasarruf tedbirleri ve borç politikalarının salgın krizi sırasında makul olmadığını dile getirdi.

73 yaşındaki Başbakan Draghi kendisinin AstraZeneca aşısından yaptıracağını belirtti.

Draghi salgında vak’a sayıları izin verdiğinde ilk yapacağı işin de okulların yeniden açılmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here