Bakan Gül Noterler Günü'nü kutladı, çalışanlara çiçek verdi
Bakan Gül Noterler Günü'nü kutladı, çalışanlara çiçek verdi

Ankara 54. Noteri Handan Baykam ve noterlik çalışanlarıyla bir araya gelen Adalet Bakanı Gül, çalışmalar ve vatandaşlara verilen hizmetler hakkında bilgi aldı. Çalışanlarla sohbet edip çiçek veren Bakan Gül, “Noterlik hizmetlerini salgına rağmen, tüm noterlerimiz ve çalışanlarımız büyük bir özveriyle sürdürüyorlar. Ben hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Salgın sebebiyle bir araya gelemediğimiz tüm noterlerimizin ve çalışanların Noterler Gününü tebrik ediyorum, başarılar diliyorum” dedi.

NOTERLİKTE YAPILAN İŞLEMLER ARTTIRILACAK

Noterliklerde güvenli ödeme sistemine geçildiğini hatırlatan Adalet Bakanı Gül, bunun, mali risklerden kurtulmayı sağladığını, böylece suiistimallerin önlendiğini kaydetti. Nöbetçi noterlik hizmetinin vatandaşlara kolaylık sağladığını anlatan Gül, bu uygulamanın, hafta sonu ekonomisiyle ilgili önemli bir imkan sunduğunu kaydetti.

Noterliğin adalet hizmetlerinin bir parçası olduğunu belirten Bakan Gül, noterliklerde yapılan hizmetlerin arttırılması yönünde çalışma yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Noterliklerimize güvenli ödeme hizmete geldi. Ben tüm vatandaşlarımızın bu uygulamaya sahip çıkmasını istiyorum. Kendi güvenlikleri ve mali risklerden kurtulmaları adına çok önemli bir imkan. Böylece en azından suistimaller de önlenmiş oluyor. Bu önemli bir hizmet. Keza nöbetçi noterlik vatandaşlarımızın için işçi, işveren, memur, hafta sonu çalışanlar ve ekonomi  için önemli bir imkan oldu. Yine yurt dışında yapılan tüm işlemlerin buradan anında görülmesi ya da ülke içinde farklı noterlikler arası ağların yapılması gibi vatandaşlarımıza yönelik kolaylıkları hizmetlerine sunduk. Noterliklerimizin sayılarını ülke genelinde arttırdık. Şimdi inşallah noterliklerde yapılan işlemleri daha da arttırılmasını hedefliyoruz. Noterlerimizin yapabileceği işlemler açısından bazı delil tespiti dahil çekişmesiz yargısal işlemlerin verilmesi de gündemimizde var. Yine gayrimenkul satışlarının noterlerde yapılması önem verdiğimiz bir konu. Noterlik kanunun bu anlamda daha da geliştirilmesi, noter yardımcılığı müessesesinin getirilmesi gibi tüm çalışmalarımızı hep beraber inşallah hayata geçireceğiz.”

Ankara 54. Noteri Handan Baykam da, Bakan Gül’e ziyaretleri için teşekkür etti. Baykan, “Sayın Bakanımıza göstermiş olduğu hassasiyet için ve noterliklerle ilgili yürüttüğünüz çalışmalar için teşekkür ediyoruz. Biz normalde 5 Mayıs’ları farklı etkinliklerle kutlarız. Ancak 2 yıldır pandemi dolayısıyla daha sakin kutluyoruz, bir araya gelemiyoruz ama bugünkü gerçekleştirdiğiniz sürpriz ziyaretle ayrı bir önem kazandı.” dedi.

HİZMETLERİN ETKİN, HIZLI VE GÜVENLİ ULAŞMASI HEDEFLENİYOR

Adalet Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye Noterler Birliğiyle yapılan çalışmalar ile noterlik hizmetlerinin vatandaşa daha etkin, hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için birçok yenilik gerçekleştirildi. Özellikle Kovid-19 salgını dolayısıyla noterlik işlemlerinin uzaktan, temassız şekilde yerine getirilebilmesi, noterliklerdeki yoğunlaşmaları önlemek için noterliklerde dijital dönüşüm projesi hayata geçirildi.

2 YILDA NOTER SAYILARI 319 ARTTIRILDI

Noterlik işlemleri sırasında vatandaşların hizmeti yerinde alma ve sıra bekleme gibi mağduriyetlerini ortadan kaldırmak için yeni noterlikler kuruldu. Adalet Bakanlığınca 2019’da 130, 2020’de ise 189 yeni noterlik hizmete girdi. 2 yıl içinde toplam yeni kurulan 319 noterlikle ülke genelindeki noterlik sayısı 2 bin 250’ye yükseldi.

NÖBETÇİ NOTERLİK UYGULAMASIYLA 810 BİN İŞLEM

Noterlik hizmetinin daha etkin, verimli, hızlı yürütülmesini temin etmek amacıyla hafta sonları da her türlü noterlik işleminin yapılabilmesi için hafta sonları nöbetçi noterlik uygulamasına geçildi. 6 Nisan 2019’dan itibaren sürdürülen uygulamaya, Kovid-19 salgını dolayısıyla ara verildi. Nöbetçi noterliklerde ara verme tarihine kadar 810 bin 448 işlem gerçekleştirildi.

GURBETÇİLERE KONSOLOSLUKLARDA 61 BİN NOTERLİK HİZMETİ VERİLDİ

Türkiye’nin yurt dışında bulunan konsoloslukları ile Türkiye Noterler Birliği Bilişim Sistemi arasında sağlanan entegrasyonla posta ya da kargo ile gönderilmesine gerek kalmaksızın, yapılan işlemin örneği yetkilendirilen kişiler tarafından Türkiye’deki herhangi bir noterlikten alınabilmesi sağlandı. Uygulama ile bugüne kadar 61 bin 514 işlem gerçekleştirildi. Türkiye’nin yurt dışında bulunan konsoloslukları ile Türkiye Noterler Birliği Bilişim Sistemi arasında sağlanan entegrasyonla örneğin; Yozgat’ta, İzmir’de ya da Diyarbakır’da yapılan bir işlem Paris’te, Köln’de, Viyana’da anında görülebiliyor.

Yurt içindeki noterliklerden örnek alınması uygulaması ile postada kaybolma, işlemin yapıldığı yere gitme gibi sıkıntılar ortadan kaldırıldı. Vatandaşların işlemlerini çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlayan uygulamadan 26 Nisan 2021’e kadar 60 bin 845 işlem yapıldı.

NOTERLİKLERDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM

E-Noter Uygulamaları 26 Ekim 2020’den beri kullanılıyor. Kişinin E-Başvuru uygulaması kapsamında noterlerden randevu alınabiliyor. Noter huzurunda olmayan işlemler ile birçok işlem de notere gidilmesine gerek kalmaksızın yerine getirilebiliyor.

Bugüne kadar 17 bin 343 e-randevu ve başvuru yapılırken, noter huzuruna gelmeden uzaktan işlem yapma sayısı da 5 bin 287 oldu.

GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ İLE DOLANDIRICILIKLARIN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Dolandırıcılık, sahtecilik gibi mağduriyetlerin önüne geçilmesi ve noterlik işlemlerinde para transferinin hızlı, güvenli ve kolay biçimde yapılması sağlanması amacıyla 3 Şubat 2020’de hayata geçirilen ‘güvenli ödeme sistemi’ ile de tarafları mağdur eden usulsüzlükler önleniyor.  Bugüne kadar 2 bin 550 işlemin gerçekleştirildi.

KREDİ VE BANKA 1 MİLYAR TL’NİN ÜZERİNDE ÖDEME YAPILDI

Noter ücretleriyle, harç ve vergileri kredi kartı veya banka kartlarıyla ödenmesi uygulaması da 3 Şubat 2020’de hayata geçirildi. Uygulama ile 3 Mayıs 2021’e kadar kredi kartı ile 1 milyar 31 milyon 625 bin 576 TL tutarında 3 milyon 778 bin 34 işlem gerçekleştirildi.

İHEP KAPSAMINDAKİ HEDEFLERİMİZ

İnsan Hakları Eylem Planı’nda da Nöbetler ve noterlik işlemlerine geniş yer verildi. Bu doğrultuda Noterliklerdeki harç ve ücretler gözden geçirilecek, ödeme elektronik ödeme yöntemleriyle yapılabilecek. Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi uygulamaya konulacak.  Hâkimlik, savcılık, avukatlık gibi noterliklerde bir baraj sınavı öngörülüyor. Gayrimenkul satış sözleşmelerinin noterler tarafından da yapılabilmesine ve bazı çekişmesiz yargı işleri ile delil tespitinin noterler tarafından da yapılmasına imkan sağlanacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here