SON DAKİKA

Manisada Haber

4 lira hayal kırıklığı

4 lira hayal kırıklığı
Bu haber 13 Eylül 2017 - 11:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Manisa’da düzenlediği toplantıda yaş üzümde 4 milyon 200 bin ton, çekirdeksiz kuru üzümde ise 310 bin tonluk bir rekoltenin beklendiğini belirterek, üreticinin çekirdeksiz kuru üzümünü kilogramı 4 liradan almak üzere çalışma yaptıklarını bildirdi. 5 lira fiyat bekleyen üzüm üreticileri ise hayal kırıklığı yaşadı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Manisa’da bir otelde düzenlediği toplantıda 2017-2018 sezonu çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesini açıkladı. Fakıbaba, geçen yıl 4 milyon ton yaş üzüm, 313 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üretildiğini hatırlattı. “Yaş üzümde geçen yıl rekolte 4 milyon tondu, bu sene 4 milyon 200 bin ton. Kuru üzümde ise geçen yıl rekolte 313 bin tondu, bu sene ise 310 bin ton. Bunlar güvenilir rakamlardır.” diyen Fakıbaba, üreticinin ürününü değerinde satamayacağı yönünde kaygılanmasına gerek olmadığını ifade etti.

“15 GÜN İÇERİSİNDE PARANIZI ÖDEYECEĞİZ”

Fakıbaba, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanımız bana talimat verdi, ‘üzüm 4 liranın altında olamaz, gideceksin bu işi çözeceksin’ dedi. Üzümünüzü 4 liranın altında sattırmayacağız. Şu an hazırlıklarına başladık, depo arayışımız devam ediyor, 9 numara kalitedeki üzümü istediğimiz kadar 4 liradan alacağız ve 15 gün içinde paranızı ödeyeceğiz. Bu, AK Parti hükümetinin, Sayın Cumhurbaşkanınızın, Başbakanınızın ve Tarım Bakanınızın size sözüdür. Güven her şeyin üzerindedir. Rahat olun, üzümünüzü alacağız, sınırsız bir şekilde alacağız, sizi kimseye muhtaç etmeyeceğiz.”

KAPALI DEVRE SULAMA HEDEFİ

Tarımın ülke ekonomisi açısından hayati öneme sahip olduğunu, Türkiye’nin gıdasına güvenilen, hayvancılığı ve tarımı iyi uygulayan bir ülke olduğu takdirde sadece bölgesinde değil dünyada söz sahibi bir ülke olacağına dikkati çeken Fakıbaba, en büyük amacının kapalı devre sulama sistemini yaygınlaştırmak olduğuna işaret etti. “Vahşi sulama ile toprağı rezil etmişiz, Fakıbaba dönemi denince akla gelecek ilk şey kapalı devre sulama olacak.” diyen Fakıbaba, kapalı sulama yatırımlarına yüzde 50 oranında hibe desteği verdiklerini, bu sulama yöntemiyle vahşi sulamaya göre 5 misli alanın suya kavuşabildiğini dile getirdi.

KURUMLARI ZİYARET ETTİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Manisa’da tarımla ilgili kurum ve kuruluşları ziyaret etti. Sabah namazını tarihi Hatuniye Camisi’nde kılan Fakıbaba, Şehzadeler Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları devam eden tarihi Kurşunlu Han’da incelemelerde bulunan bulundu, daha sonra ise Gıda, Tarım İl Müdürlüğünü ziyaret etti. Fakıbaba, ardından Şehzadeler Canlı Hayvan Borsası, Beydere Tohum ve Sertifikasyon Test Müdürlüğü, Bağcılık Araştırma Enstitüsü ve Damızlık Hayvan Tesislerini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.
“AYRANDAN SONRAKİ MİLLİ İÇECEK ÜZÜM SUYU”
Bağcılık Araştırma Enstitüsünde bölgedeki bağcılık hakkında bilgi alan Fakıbaba’ya üzüm suyu ikram edildi. Üzüm suyunun lokantalarda yemekle ikram edilmesi gerektiğini ifade eden Fakıbaba, şöyle konuştu: “Ayran kadar üzüm suyu da milli içeceğimizdir. Üzüm suyunda hiçbir katkı maddesi yok. Tadı çok güzel ve doğal. Çok kızdığım şey, içeriği belli olmayan ne olduğu bilinmeyen özellikle dışarıdan getirilen ürünler. Mis gibi bizim ürettiğimiz kendi içeceklerimiz varken başka içecek içmek, sadece marka olması beni çok rahatsız ediyor. Ayrandan sonra milli içeceğimiz bu olacaktır. Samimi olarak söylüyorum. Kebap veya diğer yemeklerin yanında ayran ve üzüm suyu ikram edilsin.”

BAYILAN KADINA MÜDAHALE ETTİ

Fakıbaba, valilik ziyaret programı öncesinde Şehzadeler İlçesi’nde Cumhuriyet Caddesi üzerinde eczane dükkanı olan çocukluk arkadaşı Sait Tangör’ü ziyaret etti. Ziyarette çocukluk arkadaşı Sait Tangör ve eşi Emel Tangör, Fakıbaba’ya Manisaspor atkısı hediye etti. Ziyaretin ardından bir unlu mamuller işletmesine giren Fakıbaba, tansiyonu düştüğünden dolayı bayılan Gülşen Kocaman’a ilk müdahaleyi yaptı. Müdahalenin ardından Kocaman, 112 ekiplerince hastaneye kaldırıldı.
ÜRETİCİNİN MEMNUN OLDUĞUNU İLERİ SÜRDÜ

Fakıbaba, Vali Mustafa Hakan Güvençer’i ziyaret etti. Burada gazetecilere açıklama yapan Bakan Fakıbaba, üzümle ilgili alım fiyatlarını açıklamadan önce Manisa’da 9 numara çekirdeksiz kuru üzümün kilogram fiyatının 3,5 lira civarında seyrettiğine işaret ederek, 4 liradan üzüm alacaklarını açıklamalarının üreticide memnuniyet yarattığını söyledi. Bu açıklamayla piyasada üretici lehine bir kıpırdanma olacağına inandığını dile getiren Fakıbaba, Bakanlık olarak en önemli görevlerinden birinin piyasayı dengelemek olduğuna dikkati çekti. Manisa’da 1-2 gün içinde çekirdeksiz kuru üzüm almaya başlayacaklarını kaydeden Fakıbaba, her kesimden vatandaşın kazanmasını istediklerini, bunun için hükümet olarak tarım ve hayvancılığa destek olmaya, piyasayı düzenleyici adımlar atmaya devam edeceklerini aktardı. Fakıbaba, belirledikleri fiyatın üreticiyi memnun edip etmediğiyle ilgili soruya, herkesi memnun etmenin mümkün olmadığını ancak genel itibarıyla üreticinin açıklanan rakamlardan memnuniyet duyduğu yanıtını verdi. Ziyaretin sonunda, Vali Güvençer, Bakan Fakıbaba’ya, adına diktikleri 10 bin fidanın sertifikasını hediye etti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ ALACAĞIZ

Partisinin il teşkilatını ziyaret eden Fakıbaba, partililerle sohbet etti. Konuşmasında AK Parti ailesi ile bir arada olmaktan büyük gurur duyduğunu dile getiren Fakıbaba, şunları kaydetti: “Bir bakan olarak kendimi sizlerden farklı görmüyorum. Her zaman teşkilatlarımız ile bir aradayız, teşkilatlarımızın emrindeyiz. Bu büyük AK Parti Ailesi’nde hepimize verilmiş görevler var. Kimimiz üye, kimimiz bakan, milletvekili veya il başkanı olabilir ancak hepimizin tek bir gayesi var, şehrimiz ve ülkemiz. Bu doğrultuda elimizden gelen tüm çabayı sarf ediyor, canla başla çalışıyoruz.” AK Parti’nin iyi çalışması halinde Manisa’da alamayacağı il ve ilçenin bulunmadığını dile getiren Fakıbaba, “Ben bu sefer gerçekten de çok umutluyum. Allah’ın izniyle hem Manisa büyükşehir belediyesini alacağız hem de milletvekili sayımızı daha da fazlalaştıracağız. Bu noktada hiçbir endişem yok.” dedi.

FAKIBABA ŞEHZADELER’DE

2017 yılı Üzüm rekoltesi ve taban fiyat açıklaması için Manisa’ ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şehzadeler Belediyesini ziyaret etti. Manisa’ ya geldiği andan beri güzel şeylerle karşılaştığını ifade eden Bakan Fakıbaba “İnşallah buradan Ankara ’ya döndüğümüzde Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza tüm bu güzellikleri ileteceğim” dedi. Ziyaret esnasında Başkan Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ ya Mesir Macunu ve çeşitli hediyeler takdim etti.

FAKIBABA’DAN YUNUSEMRE’NİN PROJELERİNE DESTEK SÖZÜ

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Manisa’ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı makamında ağırladı. Yunusemre Belediyesi’nin kırsal kalkınma projelerine hayran kalan Bakan Fakıbaba, bakanlık olarak projelere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdi. Yunusemre Belediyesi’nin kırsal kalkınma projelerine hayran kalan Bakan Fakıbaba ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak projelere destek vermeye hazır olduklarını söyledi. Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, “Sizi kutluyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Eski bir belediye başkanı olarak başta büyükşehir yasasının zor olacağını düşünüyordum. Ama şu an sahaya çıkıp belediye başkanlarımızın heyecanını gördüğümde, kırsal mahallelere yaptıkları yatırımı öğrenince yasanın ne kadar önemli ve yerinde bir karar olduğunu gördüm. Bu bağlamda Sayın Cumhurbaşkanımıza yürekten teşekkür ediyorum. Mehmet Çerçi başkanımızı da kırsala yaptığı desteklemelerden dolayı kutluyorum. Belediyecilik yol ve kaldırım yapmak değil; sosyal işlerde faal olmak, köyden şehre göçü önlemek, orada yaşayan kardeşlerimize destek verebilmek, tarım ve hayvancılığın gelişmesini sağlamaktır. O bölgede tarıma bağlı sanayinin gelişmesini sağlamak, yerel yönetimlerin en önemli görevleri arasında olmaya başladı. Bakan olarak bu beni çok mutlu etmektedir. Bu anlamda her türlü desteği vermeye de hazırım. Sizi yürekten kutluyor; başarılarınızın devamını diliyorum” dedi. Başkan Çerçi, ziyaret sonunda Bakan Fakıbaba’ya el işi tablo ve hediye sepeti takdim etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER